Естрадіол (Estradiol)

Референтні значення:

Залежно від методу оцінки, референтні значення можуть відрізнятись в різних лабороторіях. Крім того, референтний діапазон естрадіолу (Е2) змінюється залежно від віку та статі.

Коефіцієнт перетворення позначений нижче.

 • Естрадіол: пг / мл х 3.676 = пмоль / л (молекулярна маса = 272)

Новонароджені

Новонароджені мають дуже високий рівень естрадіолу при народженні, але їх рівень естрадіолу через декілька днів буде равен рівню препубертатного.

Діти

Таблиця 1. Орієнтовні діапазони рівня естрадіолу у хлопчиків

Стадія Таннера Вік Референтні значення
I стадія (> 14 днів до пубертатного віку) 7.1 Від невизначеного до 13 пг / мл
ІІ стадія 12.1 Від невизначеного до 16 пг / мл
ІІІ стадія 13.6 Від невизначеного до 26 пг / мл
ІV стадія 15.1 Від невизначеного до 38 пг / мл
V стадія 18 10-40 пг / мл

Таблиця 2. Орієнтовні діапазони рівня естрадіолу у дівчаток [1, 2]

Стадія Таннера Вік Референтні значення
I стадія (> 14 днів до пубертатного віку) 7.1 Від невизначеного до 20 пг / мл
ІІ стадія 10.5 Від невизначеного до 24 пг / мл
ІІІ стадія 11.6 Від невизначеного до 60 пг / мл
ІV стадія 12.3 15-85 пг / мл
V стадія 14.5 15-350 пг / мл

Дорослі

 • Референтний діапазон естрадіолу у чоловіків становить 10-40 пг / мл.

Референтний діапазон естрадіолу у жінок змінюється залежно від менструального циклу та менопаузального стану:

Перед менопаузою рівень естрадіолу широко змінюється протягом всього менструального циклу:

 • Середня фолікулярна фаза: 27-123 пг / мл
 • Періовуляторна: 96-436 пг / мл
 • Середньо-лютеїнова фаза: 49-294 пг / мл
 • Постменопауза: 0-40 пг / мл
 • Після менопаузи: менше 10 пг / мл

Концентрація в слині

 • Чоловіки: 20-70 пг / дл
 • Жінки: 50-300 пг / дл

Інтерпретація

У жінок оцінка естрадіолу в сироватці крові є важливим компонентом оцінки репродуктивної функції, включаючи діагностику безпліддя, олігоменореї та менопаузи. Визначення естрадіолу також використовується для контролю індукції овуляції та планування етапів ЕКЗ.

Для цих цілів достатньо звичнайного чутливого аналізу на естрадіол. Однак численні інші клінічні програми вимагають використання естрадіолових аналізів з додатковою чутливістю, одночасним тестуванням естрону або обох . До них належать:

 • Вроджені помилки метаболізму статевих стероїдів
 • Розлади статевого дозрівання
 • Дефіцит естрогенів у чоловіків
 • Оцінка ризику переломів у жінок в менопаузі
 • Терапевтичний моніторинг лікарських засобів (посилення показань, наприклад, лікування антиестрогенами, замісна терапія жіночими гормонами в низьких дозах)

Оцінка рівня естрадіолу в сироватці крові має найбільшу користь в наступних ситуаціях:

 • Тестування порушення розвитку у дітей
 • Оцінка репродуктивної функції та ЕКЗ у жінок в передменопаузі
 • Тестування на фемінізуючі розлади у чоловіків
 • Оцінка на наявність пухлин, які виділяють естроген (обидві статі)

Гіпогонадизм

У молодих жінок до менопаузи рівень естрадіолу нижче референтних значень свідчить про гіпогонадизм. Підвищений рівень фолікулостимулюючого гормону (ФСГ) та лютеїнізуючого гормону (ЛГ) вказують на первинну гональну недостатність. Основні причини:

 • Спадковість (наприклад, синдром Тернера, сімейна передчасна недостатність функцій яєчників)
 • Аутоімунітет (наприклад, аутоімунна недостатність яєчника, можливо, як частина синдрому аутоімунного полігландулярного ендокринного збою типу II)
 • Токсичність (наприклад, пов’язана з хіміотерапією або променевою терапією, що застосовується для лікування злоякісних захворювань)

Функціональні стани можуть спричиняти низький або недоцільно “нормальний” рівень ЛГ або ФСГ, що призводить до діагностики гіпогонадотрофного гіпогонадизму. Голод, перенапруження, сильний фізичний або емоційний стрес, а також вживання важких наркотиків та / або алкоголю є потенційними причинами. Органічне захворювання гіпоталамуса або гіпофіза також може бути причиною цього стану. Зазвичай необхідні додаткові етапи обстеження, включаючи тестування гормонів гіпофіза (особливо пролактину) та МРТ у деяких випадках.

Естроген-секретуючці пухлини

Відсутність або нерегулярність менструального циклу при встановленні нормального або високого рівня естрадіолу свідчить про можливий синдром полікістозних яєчників, пухлини, що продукують андроген, або пухлини, що продукують естроген. Необхідні додаткові етапи обстеження, як правило, включають оцінку загального та біодоступного тестостерону, андростендіону, дегідроепіандростерону (сульфату) та глобуліну, що зв’язує статевий гормон, а також дослідження візуалізації в деяких випадках.

Під час менструального циклу рівень естрадіолу значно коливається таким чином:

 • Після менструації: рівень естрадіолу може знизитися до 15 пг / мл.
 • Фолікулярна фаза до преовуляторного піку: рівень естрадіолу значно підвищується, як правило, до понад 300 пг / мл.
 • Лютейна фаза: рівень падає.
 • Менструація: Рівень естрадіолу коливається в межах 50-100 пг / мл

Аналіз рівня естрадіолу може допомогти встановити час овуляції та оптимального часу для запліднення, який становить 48-72 години після піку рівня естрадіолу в середині циклу. Протягом декількох днів необхідно брати серійні зразки для оцінки базового рівня та пікового загального рівня естрогену (естрон [Е1] плюс естрадіол). Ановуляторний цикл позначається (1) низьким базовим рівнем та відсутністю підвищенням та (2) стійко високим рівнем без підвищення в середньому циклі.

Низький рівень (~ 30 пг / мл) є критичним перед стимуляцією яєчників у рамках запліднення in vitro (ЕКЗ), оскільки більш високі значення зазвичай пов’язані з поганими циклами стимуляції.

Заміна гормональна терапія

Метою замінною гормальною терапією естрогенів у жінок репродуктивного віку є максимальне приближення до  природного рівня естрогену. Рівні естрадіолу повинні бути в межах етапу передменопаузи (і в ідеалі вище рівня естрону), а рівні ЛГ / ФСГ повинні бути в межах референтного.

Що стосується заміни жіночого гормону в постменопаузі, то нинішня рекомендація полягає в застосуванні найменшої дози в найкоротші терміни, оскільки це вигідно. Рівень естрадіолу та естрону в ідеалі повинен підтримуватися на нижній або нижній межі базового діапазону для жінок в передменопаузі. [5, 1]

Остеопороз

Остеопоротичні переломи частіше зустрічаються у чоловіків похилого віку та жінок у постменопаузі, рівень естрадіолу яких знаходиться нв нижньому рівні [6], як правило, нижче 5 пг / мл.

Антиестрогенна терапія

Метою антиестрогенної терапії зазвичай є повна супресія естрадіолу, тоді як метою терапії інгібіторами ароматази є повне придушення як естрадіолу, так і естрону.

Гінекомастія / фемінізація

У чоловіків гінекомастія (яка часто зустрічається в період статевого дозрівання) або інші ознаки фемінізації можуть бути наслідком надлишку естрогенів, абсолютних або відносних (порівняно з рівнем андрогенів). У більшості випадків гінекомастія не є наслідком гормональних захворювань, за винятком чоловіків, у яких рівень естрону, естрадіолу або тестостерону вище норми. Тим не менш, стан може призвести до стійкого збільшення тканин молочної залози, яка потребує операції для її видалення.

Гінекомастія у дорослих повинна змусити замислитись над додатковими аналізами, включаючи оцінку тестостерону та андрогену надниркових залоз, а також естрадіолу та естрону. [7]

Підвищений рівень естрону або естрадіолу може бути викликаний наступним:

 • Підвищення рівня андрогенів через пухлини або андрогенну терапію (медикаментозне або підвищення продуктивності), що вдруге підвищує рівень естрону та естрадіолу
 • Підвищене вироблення тканиною естрону, пов’язане з ожирінням
 • Зниження кліренсу естрону та естрадіолу у зв’язку із захворюваннями печінки
 • Естрогенпродукуючі пухлини
 • Поглинання естрогену

Фемінізація або гінекомастія можуть бути пов’язані з нормальним рівнем естрону та естрадіолу у чоловіків із низьким рівнем біодоступності тестостерону, спричиненим первинною або вторинною недостатністю яєчок. Цей сценарій може виникнути у пацієнтів, які отримують антиандрогенну терапію або приймають інші ліки з антиандрогенною дією (наприклад, препарати наперстянки, спіронолактон).

Порушення статевого дозрівання

Основним тестом на передчастне статеве дозрівання залишається тест на стимуляцію гонадотропіну, що вивільняє гормон (GnRH), хоча оцінки базового статевого стероїду та гонадотропіну також являється важливими компонентами.

У допубертальних дівчаток рівень естрадіолу равен менше ніж 10 пг / мл (більшість <5 пг / мл), тоді як рівень у препубертатних хлопчиків менше на половину від дічаток. Рівень ЛГ і ФСГ у цій популяції не виявляється або дуже низький. Рівень естрону також низький, але у дітей з ожирінням після розвитку наднирників може бути дещо вищим. Рівень естрадіолу, який виробляється в статевих залозах, у цих дітей зазвичай залишається низьким.

У осіб з істинним передчасним статевим дозріванням рівень естрадіолу, ЛГ та ФСГ перевищує допубертальний діапазон. Підвищення рівня естрадіолу або естрону вказує лише на псевдо-передчасне статеве дозрівання, можливо спричинене пухлиною, що продукує статеві стероїди. [1]

У пацієнтів із затримкою статевого дозрівання спостерігається препубертальний рівень гонадотропінів та естрогенів. [8] Поступовий підйом цих значень говорить про те, що статеве дозрівання настане спонтанно. Постійно знижений рівень естрогену та підвищення рівня гонадотропіну свідчать про первинну недостатність яєчників, тоді як знижений рівень гонадотропіну говорить про гіпогонадотропний гіпогонадизм. Якщо остання трапляється у дітей, які добре харчуються, слід виключити гіпоталамічні / гіпофізні пухлини або синдром Калмана (або пов’язані з ними порушення).

Аномалії у виробництві інших стероїдів

Аномалії у виробництві інших стероїдів, особливо тих, що призводять до відсутності кортизолу, зазвичай пов’язані із спадковими порушеннями метаболізму статевих стероїдів.

Дефіцит ароматази, який не пов’язаний з порушеннями кортизолу, зазвичай призводить до певної міри маскулінізації у жінок, крім первинної недостатності статевого розвитку. У чоловіків з дефіцитом ароматази можуть спостерігатися затримка статевого дозрівання, затримка епіфіза та закриття кісткової щільності. Рівень естрадіолу та естрону у осіб з дефіцитом ароматази не виявляється або дуже низький.

Різні типи фемінізації яєчок є наслідком порушень, пов’язаних із сигналами андрогенних шляхів та призводять до жіночих (або фемінізованих) фенотипів у генетичних чоловіків. У таких осіб рівень естрадіолу та естрону перевищує еталонний діапазон для чоловіків і, як правило, підвищується в контрольний діапазон для жінок, тоді як рівень тестостерону також значно підвищений.

ДЖЕРЕЛА:

 1. Kligman I, Rosenwaks Z. Differentiating clinical profiles: predicting good responders, poor responders, and hyperresponders. Fertil Steril. 2001 Dec. 76(6):1185-90. [Medline].
 2. L’Hermite M. HRT optimization, using transdermal estradiol plus micronized progesterone, a safer HRT. Climacteric. 2013 Aug. 16 Suppl 1:44-53. [Medline].
 3. InterSchience Institute. C.U.R.E. Current Unique & Rare Endocrine Assays. 1996.
 4. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. 4th edition.
 5. Iughetti L, Predieri B, Ferrari M, Gallo C, Livio L, Milioli S. Diagnosis of central precocious puberty: endocrine assessment. J Pediatr Endocrinol Metab. 2000 Jul. 13 Suppl 1:709-15. [Medline].
 6. Elmlinger MW, Kuhnel W, Ranke MB. Reference ranges for serum concentrations of lutropin (LH), follitropin (FSH), estradiol (E2), prolactin, progesterone, sex hormone-binding globulin (SHBG), dehydroepiandrosterone sulfate (DHEAS), cortisol and ferritin in neonates, children and young adults. Clin Chem Lab Med. 2002 Nov. 40(11):1151-60. [Medline].
 7. Cummings SR, Browner WS, Bauer D, Stone K, Ensrud K, Jamal S. Endogenous hormones and the risk of hip and vertebral fractures among older women. Study of Osteoporotic Fractures Research Group. N Engl J Med. 1998 Sep 10. 339(11):733-8. [Medline].
 8. Ismail AA, Barth JH. Endocrinology of gynaecomastia. Ann Clin Biochem. 2001 Nov. 38(Pt 6):596-607. [Medline].
 9. Bidlingmaier F, Wagner-Barnack M, Butenandt O, Knorr D. Plasma estrogens in childhood and puberty under physiologic and pathologic conditions. Pediatr Res. 1973 Nov. 7(11):901-7. [Medline].
 10. Reid R, Abramson BL, Blake J, Desindes S, Dodin S, Johnston S, et al. Managing menopause. J Obstet Gynaecol Can. 2014 Sep. 36(9):830-3. [Medline].
 11. Tamate K, Charleton M, Gosling JP, Egan D, Ishikawa M, Fottrell PF. Direct colorimetric monoclonal antibody enzyme immunoassay for estradiol-17 beta in saliva. Clin Chem. 1997 Jul. 43(7):1159-64. [Medline].

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *